pracowniakulturalna.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach, edukacji, pracy, kulturze, sztuce i hobby.

Biznes i finanse

Rodzaje, tryby, stopnie – czyli jakie studia wybrać?

Rodzaje, tryby, stopnie – czyli jakie studia wybrać?

Osoby, które wybierają się na studia, muszą podjąć szereg trudnych decyzji. Wydaje się, że najważniejsza dotyczy kierunku studiów. Później przyszły student musi jeszcze zdecydować, na jakiej uczelni chciałby kontynuować naukę. Warto jednak pamiętać, że trzeba też podjąć decyzję o rodzaju, trybie i stopniu studiów.

Rodzaje i stopnie studiów: co przez to rozumieć?

Jeśli ktoś nigdy wcześniej nie miał do czynienia z nazewnictwem typowym dla szkół wyższych, pewne sformułowania mogą wydawać mu się całkowicie nieczytelne. Przyszły student powinien zatem najpierw poznać podstawowe rodzaje i stopnie studiów.

Po pierwsze, można wyróżnić studia licencjackie, jednolite studia magisterskie, uzupełniające studia magisterskie, ale też studia inżynierskie, doktoranckie czy podyplomowe. Po drugie, w parze z rodzajami studiów idą również stopnie – czyli I, II i III stopnia. Co to jednak oznacza?

Osoby, które po raz pierwszy podejmą naukę w szkole wyższej, mogą wybierać wyłącznie między studiami I stopnia a jednolitymi studiami magisterskimi. Jeśli wybiorą studia I stopnia, będą mogły uzyskać dyplom już po 3 latach studiów (lub po 3,5 roku w przypadku studiów inżynierskich). W przypadku studiów jednolitych magisterskich tytuł ich ukończenia uzyskają dopiero po 5 lub 6 latach (w zależności od kierunku). Studia II stopnia są natomiast zarezerwowane dla osób, które posiadają już wykształcenie wyższe (czyli uzyskały tytuł licencjata, inżyniera lub magistra).

jakie studia wybrać

Tryby studiów: studia stacjonarne a niestacjonarne

Przyszły student, jeśli już zdecydował, jaki kierunek chce studiować (i czy ma być to nauka na studiach I stopnia, czy jednolitych magisterskich) musi jeszcze wybrać tryb nauki. Chodzi o wybór między studiami stacjonarnymi (nazywanymi potocznie dziennymi) a niestacjonarnymi (zaocznymi). W przypadku studiów dziennych zajęcia odbywają się w dni robocze; weekendy są całkowicie wolne. Studenci zaoczni z kolei uczą się właśnie w weekendy (choć niekiedy zajęcia w ramach zjazdu rozpoczynają się już w piątkowe popołudnie). Oba tryby studiów mają swóje zalety; na przykład studia dzienne pozwalają nacieszyć się „studenckim życiem” i ułatwiają zaangażowanie się w działalność kół naukowych na uczelni. Z kolei studia zaoczne umożliwiają pracę na pełen etat już od I roku studiów. O zaletach i wadach obu trybów studiów można przeczytać w artykule Studia stacjonarne czy niestacjonarne na stronie Uniwersytetów WSB Merito.

Nie da się zatem ukryć, że osoby, które po raz pierwszy w życiu będą aplikować na studia, mogą czuć się nieco zagubione i przytłoczone akademicką terminologią. Na szczęście nie ma powodu do zmartwień – można ją stosunkowo szybko i łatwo przyswoić.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze

Zespół doświadczonych specjalistów, którzy dzielą się sprawdzonymi i rzetelnymi informacjami na temat biznesu i finansów, pracy i edukacji. Tworzymy również treści dotyczące kultury, sztuki i hobby. Wspieramy rozwój wszystkich naszych czytelników!