pracowniakulturalna.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach, edukacji, pracy, kulturze, sztuce i hobby.

Kultura

Orły, czyli Polskie Nagrody Filmowe

Orły, czyli Polskie Nagrody Filmowe

Nagroda filmowa to prestiżowe wyróżnienie, które od lat przyznawane jest w Polsce. Jednym z najważniejszych wyróżnień w tej dziedzinie są Polskie Nagrody Filmowe, potocznie nazywane Orłami. Nagrody te są przyznawane od roku 1999 i stanowią ważny element polskiego przemysłu filmowego.

Zobacz także: Najlepsze filmy, które warto obejrzeć!

Historia i początki

Pierwsza ceremonia wręczenia Orłów odbyła się 21 czerwca 1999 roku. Inicjatorem powstania i przyznania nagrody było Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych. Organizatorem wszystkich ceremonii wręczenia nagród jest utworzona w tym celu Niezależna Fundacja Filmowa.

W 2003 roku, z inicjatywy KIPA powstała Polska Akademia Filmowa, mająca za zadanie oficjalnie przyznawać Polskie Nagrody Filmowe.

Od 14 kwietnia 2008 roku Prezydentem Akademii jest Agnieszka Holland. Prezydent PAF pełni funkcję honorową i jest wybierany na dwuletnią kadencję.

Przyznawanie nagrody

Kandydatami do Polskich Nagród Filmowych mogą być wszystkie polskie filmy fabularne, które były wyświetlane po raz pierwszy w Polsce przez co najmniej tydzień na ogólnodostępnych płatnych pokazach. Nominacje uzyskują kandydaci, którzy osiągną pięć najlepszych rezultatów w każdej kategorii.

Głosowanie na Polskie Nagrody Filmowe jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne, aż do ogłoszenia rezultatu.

Statuetka

Statuetka nagrody, przedstawia rozwarte skrzydła orła, umiejscowione na białym cokole. Skrzydła, jak i cokół, są przeplatane przez wstęgę, przypominającą klatkę filmową. Autorem statuetki jest polski rzeźbiarz, Adam Fedorowicz.

Kategorie

W 1999 roku po raz pierwszy Orły przyznano w dwunastu kategoriach. Obecnie nagrody te są przyznawane w dwudziestu kategoriach:

 1. najlepszy film
 2. najlepszy film europejski
 3. najlepszy film dokumentalny
 4. najlepszy filmowy serial fabularny
 5. najlepsza reżyseria
 6. najlepszy scenariusz
 7. najlepsza główna rola męska
 8. najlepsza drugoplanowa rola męska
 9. najlepsza główna rola kobieca
 10. najlepsza drugoplanowa rola kobieca
 11. najlepsze zdjęcia
 12. najlepsza muzyka
 13. najlepsza scenografia
 14. najlepsze kostiumy
 15. najlepsza charakteryzacja
 16. najlepszy montaż
 17. najlepszy dźwięk
 18. odkrycie roku
 19. nagroda publiczności
 20. osiągnięcia życia

Ceremonie wręczenia nagród

Ceremonie wręczenia nagród odbywały się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Obecnie patronat honorowy nad Polskimi Nagrodami Filmowymi obejmuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Filmy, które otrzymały pięć lub więcej Orłów

Wśród filmów, które otrzymały pięć lub więcej nagród Orłów, na uwagę zasługują:

 • „Boże Ciało” (11 nagród)
 • „Cicha noc” (10 nagród)
 • „Wołyń” (9 nagród)
 • „Rewers” (8 nagród)
 • „Pianista” (8 nagród)

Najczęściej nagradzani

Wśród najczęściej nagradzanych reżyserów znajdują się Wojciech Smarzowski, Krzysztof Krauze, Jerzy Skolimowski, Andrzej Jakimowski i Roman Polański.

Zaś wśród aktorów najwięcej nagród zdobyli Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak i Jan Frycz.

Podsumowanie

Polskie Nagrody Filmowe to jedno z najważniejszych wyróżnień w polskim przemyśle filmowym. Ich historia, proces wyboru laureatów i prestiż, jaki niosą ze sobą, czynią z nich niezwykle ważny punkt w karierze każdego filmowca.

Udostępnij

O autorze

Zespół doświadczonych specjalistów, którzy dzielą się sprawdzonymi i rzetelnymi informacjami na temat biznesu i finansów, pracy i edukacji. Tworzymy również treści dotyczące kultury, sztuki i hobby. Wspieramy rozwój wszystkich naszych czytelników!