pracowniakulturalna.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach, edukacji, pracy, kulturze, sztuce i hobby.

Kultura

Najlepsi polscy aktorzy filmowi – przegląd talentów

Najlepsi polscy aktorzy filmowi – przegląd talentów

Polscy aktorzy filmowi od zawsze byli siłą napędową naszego kina. Każda era miała swoje ikony, które odcisnęły niezapomniane piętno na polskim kinie. W tym artykule przeprowadzimy krótki przegląd najwybitniejszych polskich aktorów filmowych.

Zobacz także: Najlepsze filmy, które warto obejrzeć!

1. Jakub Gierszał

Jakub Gierszał to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich aktorów filmowych. Znany jest z niezwykłego zróżnicowania swoich ról – od komedii po role w filmach artystycznych. Gierszał potrafi przekonać w romansie i sprawdzić się w kinie kostiumowym. Jego kariera w polskim kinie rozwija się harmonijnie, a momentami nawet spektakularnie. W przyszłości powinniśmy zobaczyć go w anglojęzycznej biografii słynnego polskiego matematyka Stanisława Ulama, gdzie zagra główną rolę.

2. Wojciech Pokora

Wojciech Pokora to doskonały aktor teatralny i filmowy, który był nie tylko absolwentem PWST, ale i Technikum Budowy Silników Samolotowych we Wrocławiu. Jego wszechstronność dostarczała widzom wielu wzruszeń. Pokora zdobył nieśmiertelną sławę jako Marysia (Stanisław Maria Rochowicz) w kultowym filmie „Poszukiwany, poszukiwana”.

3. Andrzej Grabowski

Andrzej Grabowski to aktor, który najczęściej grywa role odpychających, rzadko pozytywnych typów. W serii „Pitbull” jest gruboskórnym policjantem Gebelsem, a z drugiej strony niezmiennie bawi widzów jako Ferdynand Kiepski. Jego dorobek to o wiele, wiele więcej niż tylko te dwie role.

4. Eugeniusz Bodo

Eugeniusz Bodo to aktor o magnetyzmie i olbrzymim uroku osobistym. Bodo był niezwykle popularnym polskim aktorem okresu przedwojennego. Oglądanie go na ekranie to wyjątkowa przyjemność, szczególnie w komediach, w których odnajdywał się wspaniale.

5. Maciej Stuhr

Maciej Stuhr to syn znanego aktora Jerzego Stuhra, który jednak dawno już wyszedł z cienia utalentowanego ojca. Swoją bodaj najlepszą kreację Maciej stworzył w „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego. Za tę rolę otrzymał swojego jedynego w karierze Orła.

6. Jan Englert

Jan Englert to wszechstronny aktor o urodzie typowego amanta. Grał u największych polskich reżyserów, często wykorzystując swoją filmową urodę, ale nigdy na niej w pełni nie polegając. Doskonały aktor dramatyczny, nie stroni od mniej ambitnych wyzwań.

7. Zbigniew Zapasiewicz

Zbigniew Zapasiewicz był czołowym polskim aktorem zwłaszcza w latach siedemdziesiątych i jedną z najważniejszych twarzy Kina Moralnego Niepokoju. Niezależnie jednak od czasu powstania filmu, w którym się pojawił, swoim warsztatem aktorskim zawsze wzbudzał w widzu ogromny podziw, a nawet fascynację.

8. Jacek Braciak

Jacek Braciak to być może najwybitniejszy aktor drugiego planu w Polsce. Braciak jest zazwyczaj utożsamiany z pewnym typem bohaterów – pół-komicznym, zdroworozsądkowym i prostym – ale możliwości aktorskie Braciaka są naprawdę szerokie.

9. Dawid Ogrodnik

O Dawidzie Ogrodniku zrobiło się głośno w 2013 roku, kiedy to aktor wcielił się na potrzeby „Chce się żyć” w postać chorego na porażenie mózgowe chłopca. Rola ta przyniosła mu pierwszego w karierze Orła. Kolejnego zdobył w 2018 roku za rolę w „Cichej nocy” Piotra Domalewskiego.

10. Leon Niemczyk

Leon Niemczyk to aktor wybitny, o charakterystycznej, pełnej godności postawie i rozpoznawalnym, głębokim głosie. Do jego najwybitniejszych ról należą dramaty kameralne, takie jak „Nóż w wodzie” czy „Pociąg”.

11. Artur Barciś

Artur Barciś to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów filmowych. Znany jest z niezwykłego zróżnicowania swoich ról – od komedii po role w filmach artystycznych. Barciś potrafi przekonać w romansie i sprawdzić się w kinie kostiumowym.

12. Elżbieta Barszczewska

Elżbieta Barszczewska to aktorka o niezapomnianej urodzie i talentu. Zagrała w wielu filmach, a jej kreacje były zawsze niezapomniane. W swojej karierze zagrała u boku największych polskich aktorów filmowych.

Wszyscy wymienieni polscy aktorzy filmowi to prawdziwi mistrzowie swojego fachu. Ich niezapomniane kreacje na ekranie przyczyniły się do rozwoju polskiego kina i są cennym wkładem w polską kulturę.

Udostępnij

O autorze

Zespół doświadczonych specjalistów, którzy dzielą się sprawdzonymi i rzetelnymi informacjami na temat biznesu i finansów, pracy i edukacji. Tworzymy również treści dotyczące kultury, sztuki i hobby. Wspieramy rozwój wszystkich naszych czytelników!